Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2023-08-14 09:09:58
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa bearfotos na Freepik
Odwodnienie to problem szczególnie istotny w przypadku dzieci, ponieważ ich organizmy są bardziej podatne na odwodnienie niż u dorosłych. Objawy odwodnienia u dziecka mogą być różnorodne i czasami trudne do rozpoznania. Dlatego dobrze wiedzieć, kiedy dziecko może się odwodnić i jak to rozpoznać.
Istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do odwodnienia u dzieci. Dodatkowo, dzieci są mniej zdolne do regulowania temperatury ciała, co może prowadzić do nadmiernego pocenia się i szybszej utraty płynów – a co za tym idzie odwodnienia.
Najczęstszymi przyczynami odwodnienia u dziecka mogą być:
Objawy odwodnienia u dzieci mogą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania stanu odwodnienia. W początkowych fazach objawy odwodnienia u dziecka mogą obejmować suchość w ustach i gardle, suchą i ciepłą skórę, zmniejszenie ilości oddawanego moczu, osłabienie i zmęczenie, płacz bez łez.
Jeśli początkowa faza objawów odwodnienia u dziecka nie zostanie przez rodziców odpowiednio wcześnie zauważona, mogą występować u dziecka: brak oddawania moczu, suche wargi, zapadnięcie oczodołów, senność, zmęczenie i rozdrażnienie, zawroty głowy a nawet omdlenia.
Poza zaobserwowaniem powyższych objawów istnieje też sposób-test skórny, który pomoże nam rozpoznać, czy dziecko może być odwodnione. Możemy wykonać test skórny, który polega na delikatnym ściśnięciu dwoma palcami skóry na brzuchu lub przedramieniu dziecka i obserwacji, ile czasu zajmuje jej powrót do pierwotnej pozycji. Jeśli skóra powraca do normalnej pozycji natychmiast, nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak skóra powraca powoli lub pozostaje zgięta, może to sugerować odwodnienie.
Przede wszystkim starajmy się nie dopuścić do odwodnienia u dziecka, bo ten stan może być dla niego niebezpieczny. W tym celu należy kontrolować, ile płynów w ciągu dnia przyjmuje dziecko, a także czy jego funkcje fizjologiczne (mocz, kał, łzy) i zachowanie, przebiegają bez zakłóceń. Pamiętajmy, że płyny to nie tylko woda, ale również np. zupki, soki, czy woda z owoców, które dziecko zjada.
Można też zastosować prosty wzór, który pomoże nam określić, ile wody powinno wypijać dziecko:
Jeśli podejrzewamy, że dziecko może być odwodnione, starajmy się je w pierwszej kolejności nawodnić – przyjmujemy płyny często, małymi łykami. Można też podać dziecku elektrolity do picia. Jeśli dziecko źle się czuje, warto pilnie skontaktować się z lekarzem, który oceni stan malucha i zaleci odpowiednie postępowanie.
CZYTAJ TEŻ >> Jak bezpiecznie przebywac z małym dzieckiem na slońcu latem? ZASADY
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.